💝 کتابی شگفت انگیز با قهرمانی کودک خودتان 💝
به این نکته‌ها هنگام قصه گویی برای کودکان توجه کنید

به این نکته‌ها هنگام قصه گویی برای کودکان توجه کنید

نکاتی که در هنگام گفتن قصه به کودک باید رعایت کنید تا کودک بیشتر جذب قصه شود

۱.  قصه طولانی یا کوتاه ؟

شاید این سوال در ذهنتان به وجود آمده باشد که قصه کودک باید کوتاه باشد یا طولانی .

در یک قصه خیلی کوتاه شما نمیتوانید پیام قصه را به ‌درستی به کودک منتقل کنید و همچنین یک قصه بلند هم شاید برای کودک خسته‌کننده باشد و جذابیتش را برای کودک از دست بدهد؛ شما باید با در نظر گرفتن سن کودک و شرایط او در مورد میزان طولانی بودن یا کوتاه بودن قصه تصمیم بگیرید.

۲. شرایط مناسب قصه گویی

قصه گفتن برای کودک باید در یک مکان و فضای مناسب باشد تا حس و حال خوبی در او ایجاد ‌کند.

۳. مقدمه گویی مناسب

قبل از گفتن قصه ، درباره جایی که قصه را از آن شنیده‌اید و یا کسی که آن را برای شما تعریف کرده است یا مکانی که قصه در آن اتفاق افتاده ، با کودک صحبت کنید. به کودک بگویید این قصه چه کمکی به زندگی‌ خود شما کرده و فکر می‌کنید چه فایده‌ای برای او داشته باشد. سعی کنید از ابتدا احساس شوق و علاقه‌مندی را در کودک به وجود بیاورید.

۴. حالت چهره خود را با قصه هماهنگ کنید

وقتی ‌که مشغول قصه گویی برای کودک هستید، از حرکات دست و حالت‌های چهره کمک بگیرید و سعی کنید این حرکت‌ها با قصه متناسب باشد. حتی می‌توانید از خود صداهای گوناگونی دربیاورید یا از کودک بخواهید این کار را انجام بدهد تا قصه جذاب‌تر شود.

 

قصه گویی برای کودکان

 

۵.  با صدای بلند و شمرده قصه گویی کنید

با صدای بلند قصه بگویید ، اما شمرده و آهسته . صدای شما باید بتواند احساسات مختلف قصه را برای کودکان بیان کند. لحن صدای خود را هنگام قصه گفتن به کودک تغییر بدهید و هر کجا لازم شد مکث کنید.

۶. کودک را در قصه گویی مشارکت بدهید

تلاش کنید با استفاده از جمله‌های متفاوت و پرسیدن سوالاتی مثل: «تو می‌دونی؟» او را هم در جریان قصه گویی شرکت بدهید. شما می‌توانید درباره پیامی که قصه دارد هم از کودک بپرسید و به این روش او را در درک قصه شریک کنید.